V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.
ČSSD chce o třetinu snížit cenu elektřiny. Zvažuje zrušení Energetické burzy
Osud Energetické burzy Praha, největšího domácího trhu s elektřinou, který funguje od května 2007, je nejistý. Mezi sociálními demokraty, pravděpodobnými vítězi voleb, má řadu odpůrců. Pokud bude příští energetickou strategii určovat ČSSD, je možné, že burza skončí.
Ukončení Energetické burzy připouští i Milan Urban, stínový ministr průmyslu a spoluautor sociálně demokratického volebního programu v oblasti energetiky. „Burzu vymyslel ČEZ. Není místem, kde se tvoří tržní cena elektřiny, je to instituce, která má tvůrcům ceny dodávat spíš alibi,“ hodnotí burzu Urban.
ČSSD tvrdí, že pokud po volbách převezme vládu, zavede několik opatření, která mají za cíl srazit cenu elektřiny až o třicet procent.
Nejvíc si experti ČSSD slibují od lepšího dohledu Energetického regulačního úřadu na tvorbu cen. Dále chtějí, aby distribuční firmy měnily ceníky nikoliv jednou ročně jako nyní, ale každé čtvrtletí. A konečně navrhují více propojit a koordinovat český a slovenský energetický trh.
„Tyto mechanismy jsou první na řadě. Pokud nepomohou k narovnání cen, pak bychom se snažili prosadit rozhodnutí státu jako většinového vlastníka v ČEZ, aby tato společnost odešla z Energetické burzy. ČEZ je na burze největším hráčem, je tedy jasné, že bez něj by burza fakticky skončila,“ řekl Urban.
Prodá se část ČEZ na burze? Politici nemají jasno - čtěte ZDE
ČEZ: Nové bloky elektrárny Temelín budou nezávislé na současném zařízení - čtěte ZDE
Stínový ministr zdůraznil, že odchod ČEZ z burzy by byl krajním řešením, kdyby jiná opatření na snížení ceny nezabrala. „Osobně bych byl spíš pro inovaci burzy, hlavně v tom smyslu, aby se zvětšil trh, pro který se na ní obchoduje,“ upřesnil Urban, jenž byl v letech 2003 až 2006 jako šéf resortu průmyslu zodpovědný i za energetickou politiku státu.