V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Vodní elektrárny ČEZ-info...

 

Vodní elektrárny ČEZ vyrobily meziročně méně elektřiny

Malá vodní elektrárna společnosti ČEZ na řece Berounce byla 14. června slavnostně otevřena v Bukovci u Plzně. Nejmodernější zařízení svého druhu v Česku o výkonu 630 kilowattů začalo dodávat elektřinu v lednu a pokryje spotřebu 600 domácností. - ilustrační foto

Podle Kičmera se na celkových dodávkách z více než 60 procent podílely tři nejvýznamnější vodní zdroje: velká elektrárna Střekov (45,6 GWh) a malé vodní elektrárny Vydra (15,1 GWh) a Práčov (10,4 GWh).

ČOZ provozuje 21 vodních elektráren, z toho 20 malých vodních elektráren s instalovaným výkonem do deseti MW. Nad deset megawattů má pouze elektrárna Střekov. Hydroelektřina tvoří sto procent portfolia ČOZ, jelikož větrné a fotovoltaické elektrárny ještě nebyly uvedeny do provozu.

Do poloviny roku 2010 plánuje ČOZ uvedení do provozu malé vodní elektrárny o výkonu 0,5 MW v areálu mělnické uhelné elektrárny. Výstavba má podle mluvčího společnosti ČEZ Martina Schreira stát desítky milionů korun. Další výstavby ČOZ neplánuje, jelikož kapacita vodních elektráren v ČR je prakticky vyčerpaná. "ČOZ se chce zaměřit hlavně na modernizaci stávajících vodních elektráren a zvýšit tak jejich účinnost," uvedl Schreier. Čerstvě modernizované jsou například malé vodní elektrárny v Předměřicích nad Labem a Spytihněvi. Roční rekonstrukcí prochází od června elektrárna na brněnské přehradě v Kníničkách. U všech těchto zdrojů ČOZ předpokládá zvýšení účinnosti o deset procent.

Vodní elektrárny patří mezi takzvané obnovitelné zdroje elektřiny. Vyrábí ekologickou energii a jsou ideální na vykrytí spotřeby ve chvílích maximální spotřeby energie. Možnosti využití energie vody jsou ale v ČR omezeny. Například uhelné elektrárny loni vyrobily 43 terawatthodin, což pokrývá téměř dvě třetiny celkové výroby elektřiny v Česku. Jaderné zdroje dodaly do sítě 25 TWh, což je více než 32 procent celkové produkce.

Všechny tuzemské vodní elektrárny, kterých je podle dostupných údajů v zemi přes 200, podle Energetického regulačního úřadu loni dodaly do sítě 2376 GWh elektřiny.

ČOZ podle Schreiera počítá s elektřinou z dalších obnovitelných zdrojů od září letošního roku, kdy zprovozní větrnou elektrárnu a fotovoltaickou elektrárnu na Jižní Moravě. "Do konce roku ČOZ zprovozní ještě dvě větrné elektrárny," řekl ČTK Schreier. Většina z 30 miliard korun, které chce skupina v následujících 15 letech investovat do obnovitelných zdrojů, půjde právě do větrné energetiky.

Autor: <!-- Pole autor -->ČTK
www.ctk.cz