V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Svaz průmyslu tlačí na ministra, ať zajistí podporu elektrárnám

 

Svaz průmyslu tlačí na ministra Mládka, ať zajistí podporu elektrárnám. Apeluje i na Vitáskovou

 

 

Svaz průmyslu a dopravy vstoupil do problému s nevypsáním. podpory pro zelené elektrárny.
Energetický regulační úřad se od odpovědnosti za problém distancuje.
Podle svazu by neuznání podpory vážně ohrozilo stabilitu tuzemského energetického sektoru.

Do sporu ministra průmyslu Jana Mládka s šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou vstupuje třetí strana. ERÚ totiž nechce vypsat podporu ve výši 42 miliard korun pro elektrárny s obnovitelnými zdroji, pokud jí vláda nedá záruky, že za to v budoucnu nebude trestně odpovědná.

Do sporu se tak vložil i Svaz průmyslu, který zastupuje firmy, jichž se podpora přímo týká. Ten situaci považuje za "velmi nepřehlednou a potenciálně závažně ohrožující stabilitu tuzemského energetického sektoru." Prezident svazu Jaroslav Hanák to uvedl v dopise Aleně Vitáskové, který mají HN k dispozici. V dalším dopise zase tlačí ministra Mládka k tomu, aby schválení podpory zajistil.

 

"Pro Svaz je zásadní ve všech případech právní jistota, respektování platných norem a předvídatelnost – tento případ nevyjímaje, a proto jsme požádali jak MPO, tak ERÚ o vysvětlení dané situace. Nevypsaní podpory by mohlo způsobit právní chaos a ohrozit stabilitu podnikatelského prostředí. ČR by se neměla zařadit mezi státy EU, kde k takovýmto problémům dochází či došlo," uvedl Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy.

Nevypsání podpory bude mít dopad na všechny zelené elektrárny zprovozněné mezi lety 2005 až 2012. Dotkne se to tak i fotovoltaických elektráren zprovozněných během tzv. solárního boomu v letech 2009 až 2010. Právě na ty jde velká část zmiňované podpory. Bez podpory ale téměř jistě zůstanou nové zdroje, které mají být spuštěny od příštího roku dál.

Týká se to tak malých vodních elektráren, zdrojů, které sice nestihly vysoké výkupní ceny minulých let, ale získaly výjimku, a také malých bioplynových stanic. Jejich podporu ve sněmovně prosadil Andrej Babiš.

Ztráty by podle Mostýna spočívaly v nevyplacení zákonem stanovené výše veřejné podpory. K tomu by bylo navíc nutné připočíst náklady na případné žaloby a arbitráže, které by ze strany příjemců této podpory byly pravděpodobně iniciovány. Celkově by šlo o nezanedbatelné sumy.

"My nejsme nositeli, vlastníky, ani úřadem odpovědným za tento problém. My jsme jen nabídli naši pomocnou ruku," uvedl pro HN mluvčí ERÚ Jiří Chvojka v reakci na znění dopisu. Zodpovědnost za vyplácení podpory podle něj má Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Chvojka dále uvedl, že podle zákona nemá být vyplácena podpora pro zdroje, které nemají kladné notifikační rozhodnutí.

"Pokud nám k tomu někdo dodá relevantní informace, tak není vůbec žádný důvod se vypsání podpory bránit. Pokud se však Svaz průmyslu místo toho, aby tlačil na ministerstvo, snaží nás dotlačit do toho, abychom porušili zákon, nemůžeme na to přistoupit," řekl Chvojka.

Vitásková hraje vabank o 42 miliard. Šéfka ERÚ nechce vypsat podporu pro obnovitelné zdroje - čtěte ZDE
Podle informací Lidových novin požádal ministr Mládek o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, aby s ním vyjednal odvolání Vitáskové z funkce.

U přiznání dotací jde o to, že zákony o podpoře obnovitelných zdrojů potřebují být pro svou platnost schváleny Evropskou komisí. To v současné době platí jen u zákona, který řeší podporu pro elektrárny postavené v letech 2013 až 2015.

Jeho předchůdce platný do roku 2012 stále notifikován nebyl a jeho novela z letošního jara, podle které se mají řídit nové elektrárny, ještě ani nebyla do Bruselu odeslána.