V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Solární energie vyjde Česko až na 30 miliard ročně!!!

Až deset miliard korun letos distributoři elektřiny zaplatí ze svého kvůli rostoucímu počtu solárních elektráren. I proto velké firmy v čele s E.ON tlačí na stát, aby s neudržitelnou situací něco udělal. Rostoucí počet solárních elektráren zdražuje Čechům elektřinu.

Už od začátku roku je jisté, že kvůli solárnímu boomu v příštích dvou letech strmě vzrostou poplatky na podporu obnovitelných zdrojů, které se započítávají do cenových tarifů.

Česko bude podle posledních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) potřebovat ročně na podporu solárních elektráren 30 miliard korun.

Energetické firmy E.ON a ČEZ, jež solární elektrárny dotují, nechtějí na lednové zvýšení poplatků čekat. Žádají, aby zdražení elektřiny přišlo dříve. „Možností je několik. Od dřívějšího zvýšení regulovaných poplatků až po změnu systému financování obnovitelných zdrojů. Například tak, že se vyčlení náklady na výkup „zelené“ elektřiny do zvláštní daňové položky,“ říká mluvčí E.ON Vladimír Vácha, jehož firma již o svých návrzích začala jednat s ERÚ.

Energetický úřad návrhy distributorů chápe. „Nová daň je jedním z možných řešení. Recept ale musejí najít politici, není to úkol pro nás,“ říká místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Energetici však zatím nemají přesný návrh, kdo všechno by měl daň platit. Navíc se zdá, že u politiků nemá snaha distributorů šanci.

„Energetické firmy nemohou za krize přenášet zátěž na zákazníky. O zvýšené náklady se musejí dělit výrobci elektřiny s distributory,“ říká energetický expert ČSSD Milan Urban. Také stínový ministr průmyslu za ODS Pavel Drobil „zelenou“ daň i mimořádné zvýšení poplatků vylučuje. „Nejdřív musí klesnout dotace pro solární elektrárny, pak se můžeme bavit o pomoci distributorům. Elektřinu nelze dál zdražovat.“

Na solární boom tvrdě doplácejí právě distribuční společnosti skupin ČEZ a E.ON. Ty jsou povinny „zelenou“ elektřinu za dotovanou cenu vykupovat.

Peníze se jim vracejí z poplatků na podporu obnovitelných zdrojů, zahrnutých do cen elektřiny. Výši poplatků určuje vždy na rok dopředu ERÚ. Ten však neodhadl příliv solárních investic a poplatek na letošní rok stanovil nízko. Distributorům tak poplatky nekryjí náklady, a proto musejí solární energetiku dotovat z vlastní kapsy.

„Celkový deficit u distributorů kvůli tomu bude letos nejméně osm, možná však až 10 miliard korun,“ tvrdí Vácha. Distributorům nestačí naděje, že peníze v budoucnu na poplatcích dostanou, chybějí jim už nyní.

„Než regulátor zahrne reálnou výši výroby do tarifů, musíme výdaje na povinný výkup solární elektřiny financovat sami,“ stěžuje si mluvčí ČEZ Eva Nováková. Energetici, především E.ON, proto žádají stát, aby situaci rychle řešil.