V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Přišel čas kupovat akcie ČEZ? Odpověď leží v emisních povolenkách

 

Přišel čas kupovat akcie ČEZ? Odpověď leží v emisních povolenkách

Fokus
ANALÝZA Akcie ČEZu zažívají letos nečekaný propad. Od ledna přišly zhruba o sedminu své hodnoty. Analytici již výraznější propad ale ani růst nečekají
 
 
 
Solární energie a ČEZ
Tagy
Akcie ČEZ

-14 %
od začátku letošního roku

26.10.2010 13:59   %  
ČEZ 768.0   0.26

Akcie energetické společnosti ČEZ ztratily na pražské burze od počátku roku téměř 14 % své hodnoty. V pátek je bylo možné koupit za 756 Kč, tedy nejlevněji za poslední rok a půl. Je tedy čas nakupovat?

Podle většiny analytiků by mohlo být odpovědí opatrné ano, je tu ale jedno velké ale.

"Momentálně je velmi těžké předvídat, jak se bude cena akcií dál vyvíjet. Všechno závisí na tom, jak to bude s emisními povolenkami po roce 2013, tedy zda a jaký objem jich bude stát prodávat. Sama vláda v tomto ohledu jasno nemá," shrnuje hlavní problém analytik Komerční banky Josef Němý.

Akcie srazily debaty o povolenkách

Právě spekulace, že ČEZ bude muset po roce 2013 kupovat všechny povolenky, stála za propadem akcií v několika posledních dnech. Od 11. října, kdy ministr financí Miroslav Kalousek oznámil, že vláda zvažuje vyvážení růstu cen elektřiny prodejem emisních povolenek, klesly akcie ČEZ o sedm procent.

Podle dosavadního plánu měla energetická společnost v roce 2013 kupovat v aukci 30 procent emisních povolenek, zbytek měla získat zadarmo. Poměr kupovaných povolenek se měl pak každý rok zvyšovat o deset procent, v roce 2020 měl tedy ČEZ nakupovat v aukci všechny povolenky.

Pokud sněmovnou projde vládní návrh, že energetická společnost musí všechny povolenky nakupovat již od roku 2013, pak by podle propočtů Komerční banky měla cena jedné akcie výrazně poklesnout, banka odhaduje, že asi o 60 až 65 korun.

Podobný výpočet poskytla i Patria Finance, která odhaduje, že ČEZ by nákup povolenek stál až 35 miliard korun, ztráta na akcii by se pohybovala kolem 60 korun.

Ombudsman ČEZ prodal akcie za 24 milionů Kč

Historicky první ombudsman energetické společnosti ČEZ Josef Sedlák prodal 14. října tohoto roku třicet tisíc akcií společnosti za necelých 793 korun za kus. Stalo se tak tři týdny po manažerském mítinku, na kterém se mluvilo o nutnosti snížit výdaje společnosti. Josef Sedlák z prodeje utržil takřka 24 milionů korun; kdyby stejný počet akcií prodával na trhu nyní, získal by zhruba o 800 tisíc méně.

Spekulace o tom, že by sázel na pokles akcií energetické společnosti, ale Sedlák odmítá. Jde podle něj o pouhou souhru náhod. "Potřeboval jsem velmi rychle poměrně značnou sumu na nákup nemovitosti," vysvětluje. "Řekl jsem si, že to vezmu z jedné vody načisto a prodal jsem proto všechny akcie, které jsem vlastnil," říká. Manažerského mítinku se ostatně podle svých slov ani neúčastnil, rybařil v té době na Kamčatce.

Opci na nákup akcií uplatnil již v lednu roku 2008, kdy nakoupil 45 tisíc akcií za výhodnou sumu 243 korun za kus. Ještě téhož dne třetinu akcií prodal, a utržil tak 20 milionů korun. Za jednu akcii dostal tehdy 1340 korun. Během pouhého jednoho dne tak Josef Sedlák vydělal takřka deset milionů korun.

Celkový zisk z prodeje akcií se tak podle propočtů HN pohybuje okolo 33 milionů korun.

"Vzhledem k tomu, že cena před prohlášením ministra financí o povolenkách byla asi 820 korun a nyní se pohybuje kolem 760 korun, myslíme si, že jsme blízko dna a akcie by už měla jít nahoru," říká Josef Němý. I podle Jana Tomaníka z Wood & Company bude podstatné, zda stát skutečně sebere firmě ČEZ povolenky za rok 2013.

"Kdyby padlo jiné rozhodnutí a dopady na společnost by se změkčily, můžou akcie vyšplhat nad 800 korun," říká. Další pokles akcií společnosti neočekává ani Tomáš Sýkora z Patria Finance. Nevidí ale ani možnost žádného výraznějšího posílení.

ČEZ čeká na dobrou zprávu

Od zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí podle něj nepřišla pro ČEZ žádná příznivá zpráva, problémům s povolenkami předcházely navíc informace o omezení expanze do zahraničí a rovněž o odsunutí dostavby Temelína.

"Klesá i cena silové elektřiny, jednoletý kontrakt na německé energetické burze zlevnil za poslední dva měsíce z 52 eur za MWh na 48 eur. Dokud se tento trend neobrátí a nepřijdou nějaké pozitivní zprávy, těžko se budou hledat argumenty pro nákup akcie," říká Sýkora.

V souvislosti s cenami energie ubližuje firmě ČEZ i posilující koruna."Cena elektřiny na trhu je vyjádřena v eurech a posilování české měny tak ubírá na ceně komodity, a tedy i ziscích ČEZ," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

 

ČEZ a konkurenti na burzách