V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.
Výkon solárních elektráren
693,6 MWp
K 1. 9. 2010 registruje ERÚ ve 10 145 elektrárnách připojených k síti celkem 693,6 MWp solární kapacity.
z toho 107 MWp
patří ČEZ
30 miliard korun
Dotace obnovitelných zdrojů
Podle ERÚ bude činit příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů příští rok, 30 miliard
korun. Sumu zaplatí spotřebitelé.
Největším investorem v solárním byznysu se stal stát, respektive státem ovládaná firma ČEZ. Paradoxně v době, kdy se česká vláda snaží solární boom, který prodražuje ceny elektřiny spotřebitelům, zbrzdit.
Na solárním byznysu vydělávají miliardy zejména neprůhledné firmy a lidé s úzkými vazbami na politiky. Výnosné jsou pro ně zejména obchody právě s ČEZ, který od nich fotovoltaické zdroje draze vykupuje.
ČEZ už takto koupil šest solárních projektů za zhruba deset miliard korun. Pokud budou všechny smlouvy naplněny, stane se s více než 107 megawattpeaky (MWp) vlastní solární kapacity koncem roku absolutně největším hráčem na trhu.
Podle mluvčí chce ČEZ koncem roku vlastnit přes 100 megawattů výkonu. "Do konce roku už nechceme rozjednávat další investice do solárních zdrojů," potvrzuje pro HN generální ředitel Martin Roman.
Tři firmy, jež mají v názvu eEnergy, koupil ČEZ za cenu kolem 4,5 miliardy korun od "neznámého" podnikatele Martina Shenara. Řada otazníků se vznáší i nad dalšími elektrárnami, jež ČEZ koupil. Jedním z předchozích majitelů středně velké elektrárny v Buštěhradu, kterou ČEZ na jaře koupil, je firma Zenit. Za ní stojí známý zbrojař Richard Háva.
Zdroj o kapacitě 30 MWp za cenu kolem 2,8 miliardy korun u jihočeského Ševětína ČEZ získal od společnosti Gentley. Tu podle dokumentace v obchodním rejstříku dříve ovládali advokát Norbert Ostrčil a Zuzana Steinigerová.
Další projekt, šestnáctimegawattový zdroj ve Vranovské Vsi na Znojemsku za zhruba 1,5 miliardy koupil ČEZ od firmy LBE. Také tady jako vlastník vystupuje advokátka - Lenka Vislocká. Je otázkou, zda jsou právníci skutečnými investory v energetice, nebo jen kryjí klienty, kteří chtějí zůstat v utajení.
Solární nákupy ČEZ z poslední doby
31.12.2009 - Gentley, a.s. duben 2010 - FVE Buštěhrad a.s. 11. 6. 2010 - eEnergy Ralsko a.s. (100 % akcií) 9.7.2010 - FVE Vranovská ves, a. s., 2. pol srpna 2010 - eEnergy Hodonín 30.8.2010 - eEnergy Ralsko Kuřivody a. s. (100 % akcií) |
Investice ČEZ do solární branže řada expertů kritizuje, protože nekontrolovaný solární boom jde proti zájmu ekonomiky. Dotace, kterou investorům zaručil zákon, platí spotřebitelé v ceně elektřiny, což výrazně zdraží proud.
"I my jsme proti nesmyslnému solárnímu šílenství," říká šéf ČEZ Martin Roman. "Jenomže když už někdo získá pozemek, územní rozhodnutí, stavební povolení, smlouvu o připojení, pak je jasné, že elektrárna stejně vznikne. V tom případě je lepší, když zisky z provozu budou končit u českého státu, třeba i prostřednictvím ČEZ, než v zahraničí. Když ne my, pak připravené projekty koupí někdo jiný," vysvětluje.
Jenže solární magnáti by své projekty často nespustili, kdyby jim ČEZ nepomohl. Například pro zdroje, jež kupuje od Shenara v Ralsku, staví ČEZ za miliony korun kabelovou přípojku. "Stavba spadá do doby po převzetí projektu společností ČEZ," komentuje to mluvčí ČEZ Eva Nováková.
Když ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo propočty, podle nichž hrozí zdražení elektřiny o 15 procent pro domácnosti a o víc než 20 procent pro firmy, začala vláda řešit, jak solární investice zbrzdit.
S originálním nápadem přišel šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Prohlásil, solární boom nejlépe zbrzdí právě ČEZ, když nakoupené zdroje letos nespustí. Pro ČEZ je to ale nepřijatelné. "To nás pan Míl vyzývá k trestnému činu! Poškodili bychom akcionáře," zlobí se Roman.
"Měli jsme připraveny vlastní solární projekty v nevyužitých areálech uhelných elektráren. Všechny jsme je ale zastavili, abychom nepodporovali zlatokopecký boom, který zaplatíme všichni. Pouze nakupujeme projekty, které mají všechna povolení. Při nákupu vždy soutěžíme i s řadou zahraničních investorů," říká Nováková.
Jenomže zdroje ze samotné firmy tvrdí, že ČEZ monitoruje další solární projekty. A že zvažuje provoz panelů o kapacitě 150 až 200 megawatt. Mluvčí Nováková odkoupení přinejmenším jednoho dalšího zdroje do konce roku připouští. "V tuto chvíli neprobíhají jednání ohledně nových akvizic. Jen v jednom případě, který bychom neradi blíže komentovali, je možnost akvizice závislá na dodržení závazků ze strany partnera," říká.