Související
1. 2. 2011
<!-- eTarget ContextAd Start -->
Na českém energetickém trhu vedle sebe působí uhelné, jaderné i solární zdroje. Správci sítí by proto v budoucnu kvůli vzrůstajícímu počtu provozovatelů mohli řešit problém s přebytkem energie. Pomoci jim mají nové zákony, které však majitelé vodních elektráren odmítají.
Zdrojem jejich obav jsou možná ustanovení, podle kterých budou moci zástupci státu větší zařízení úplně odpojit, menším výrazně snížit platby. Novely se přitom netýkají jen vodních elektráren. "V extrémní situaci bychom mohli za dodávku do elektrizační sítě platit i my," uvedl majitel malé vodní elektrárny Svatopluk Bernášek.
Majitelé malých vodních elektráren obecně s regulací obnovitelných zdrojů elektřiny souhlasí, protestují však proti tomu, aby úředníci stavěli jejich zařízení na úroveň fotovoltaických nebo větrných elektráren. Podle samotných distributorů však vodní elektrárny velkým rizikem pro stabilitu sítě nejsou.
"Problematiku malých vodních elektráren a regulaci chápeme z našeho pohledu za naprosto nezbytné," sdělil mluvčí společnosti E.ON ČR Vladimír Vácha. K rozvoji obnovitelných zdrojů elektřiny se Česká republika zavázala na mezinárodní úrovni. K jejich regulaci ale přistupuje mimo jiné i po loňském složitém jednání o osudu solárních elektráren.