V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.
Vážení vyrobci z MVE,
na základě dotazů k možnostem výhodnosti modernizace výrobny z MVE,
níže jsou odpovědi od ERÚ, jen ještě informuji, že v nejbižší možné době (pan Krejcar odjíždí na dovolenou) doplníme prostřednictvím nových informací k tomuto tématu a vzhledem k novelizaci a chystajících se změn v této oblasti, doplníme info z legislativy,
zatím Vám přejeme krásné dovolené a zasloužený odpočinek
za AHeČR a pana Krejcara
přeje a vyřizuje
Alena Adamová
KOMUNIKACE - OTÁZKY A ODPOVĚDI
Vážený pane Glonku,
Je nezbytné si uvědomit, že právě výše těchto investičních nákladů vstupuje do referenčních výpočetních modelů, které vedou k určité výši referenční výkupní ceny. Čím nižší by tato hodnota byla, tím nižší by byla i výše podpory.
Upozorňujeme, že v cenovém rozhodnutí č. 11/2022 ze dne 30. září 2022 je pro výrobny uvedené do provozu od 1. 1. 2023 uvedena referenční výkupní cena (RVC) ve výši 3 701 Kč/MWh a pro vodní elektrárny modernizované od 1. 1. 2023 je tato RVC ve výši 2 101 Kč/MWh. Referenční výkupní cena slouží pouze pro stanovení výše hodinového zeleného bonusu (HZB).
Dále si dovolujeme upozornit, že malé vodní elektrárny nově uvedené do provozu nebo modernizované mohou pobírat podporu pouze v HZB a tento HZB je pro tyto výrobny od 1. 1. 2022 v případě kdy je na denním trhu s elektřinou organizovaném operátorem trhu hodinová cena (HC) vyšší než RVC roven nule a navíc je výrobce povinen uhradit rozdíl mezi HC a RVC společnosti OTE, a.s.
Na závěr upozorňujeme, že příloha č. 1 k vyhlášce o modernizaci definuje nezpůsobilé výdaje, kterými jsou například výdaje, které mají charakter běžných oprav a údržby."
Vážená paní Adamová, pane Glonku,dotazy mám v patrnosti.Odpověď na otázku č. 1 mám připravenou a pro urychlení zasílám níže, co se týká druhého dotazu domnívám se, že při rekonstrukci stačí splnit 5 bodů, nicméně jsem se na to zeptal i bývalých kolegů z ERÚ. Čekám na jejich vyjádření, následně obratem pošlu.K dotazu č. 1.Změna režimu podpory povinný výkup nebo zelený bonus je možná pouze 1 x ročně (k 1. lednu) s tím, že změnu je nutné nahlásit nejpozději do konce listopadu předcházejícího roku. Toto platí pro starší MVE.Pravdou je, že v listopadu jsou již v cenovém rozhodnutí zveřejněny ceny podpory (výkup i zelené bonusy) na další rok. Nicméně nemusí nutně platit, že ceny tržní elektřiny budou před topnou sezónou (tj. na podzim) automaticky vyšší. Pokud obchodník (např. E.ON) nabízí možnost cenotvorby silové elektřiny metodou kopírování metodiky ERÚ (1 - 6 měsíc), tak to neznamená, že výrobce dostane stejně jako v režimu výkupních cen. Naopak metodika nastavení podpory ze strany ERÚ je založena na tom, že výkupní ceny jsou méně rizikové (jistota pro výrobce) než režim zelených bonusů. Jinými slovy lze naopak předpokládat, že v tomto případě výrobce dostane celkam (zelený bonus + silovka) více než v režimu výkupních cen. V detailu to z ekonomického pohledu znamená, že režim výkupních cen má v kalkulacích ERÚ nižší diskont než režim zelených bonusů.Rozhodnutí o tom, zda zvolita) režim výkupních cen (jistota)b) zelený bonus a čekat s cenou silové elektřiny na podzim (riziko budoucí změny cen)c) zelený bonus a cenu silové elektřiny odvozovat od postupného prodeje z pohledu výrobce (snížení rizika volatility cen)je čistě na výrobci a jeho strategii.Jak jsem říkal na semináři, prodej elektřiny z MVE v jeden okamžik (fixace v jednom dni) je jako hra v casinu.Pokud by bylo třeba něco k ad 1) doplnit, tak se klidně ptejte. Finální odpověď k ad 2) zašlu po potvrzení ze strany ERÚ.S přáním pěkného dne.Rostislav Krejcar