V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Globální využívání vody

Globální využívání vody PDF Drucken E-Mail

 

 

 

 

Přibližně 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, zdroj, který se používá pro energie po mnoho let. Využití vodní energie zkušených nepřetržitý technický rozvoj a je v současné době za pevnou biomasu, druhým nejpoužívanějším zdrojem energie z obnovitelných zdrojů na světě.

 

Vodní poskytuje největší podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů energie: 16,6 procenta celosvětových dodávek elektřiny a 92 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů energie pochází z vodních elektráren (Zdroj: IEA 2003).

 

Neexistuje žádná mezinárodní standard definice malé vodní elektrárny. V Číně, takže jsou elektrárny s úzkým hrdlem kapacitou až 25 MW znamenalo, ty v Indii s kapacitou až 15 MW a ve Švédsku se skrývá pod pojmem malé vodní elektrárny na ty s úzkým hrdlem kapacitou až 1,5 MW. Obecně ovšem platí, jsou rostliny s kapacitou až 10 MW malých vodních elektráren obecně přijímán jako (normu o Esha, Evropská komise a UNIPEDE - Mezinárodní asociace výrobců a distributorů elektrické energie).

 

zahlen_fakten_international
 

V Asii, zejména v Číně, zaujímá oblast vodní energie stále důležitější úlohu. V Kanadě, využití vody, má dlouhou tradici. Malé vodní elektrárny slouží tam jako náhrada za drahé nafty generace v odlehlých oblastech. Trhy, jako je Jižní Amerika, v bývalém Sovětském svazu av Africe ještě velký, nevyužitý vodní potenciál. V roce 2000 celosvětově instalovaný výkon byl v oblasti malých vodních elektráren za cca 37 GW, zatímco se očekávalo, především v Číně, je výrazné zvýšení.

 

 

Malá vodní energie v Evropě PDF Drucken E-Mail

Evropského právního rámce

Dva dokumenty EU v Evropě pomohly rozvoji energie z malých vodních elektráren k výraznému oživení:

  • EU Bílá kniha Komise o strategii a akčním plánu Společenství s názvem "Energie pro budoucnost: obnovitelné zdroje energie" (1997)

  • Směrnice 2001/77/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 27 Září 2001 na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie na trhu s elektřinou

 

Oba dávají jasný signál, že využívání obnovitelných zdrojů energie je velmi důležité. Prostřednictvím jeho přínos pro ochranu klimatu a energetická bezpečnost je základním kamenem pro vytvoření udržitelného evropského energetického systému.

 

Bílá kniha stanovila cíl zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU do roku 2010 zvýšit 6 až 12 procent, 22,1 procenta z nich v oblasti výroby elektřiny. Podle směrnice 2001/77/ES do roku 2010 v oblasti výroby elektrické energie v EU-15 o 22 procent z obnovitelných zdrojů přicházejí v nových členských státech (EU-10) o 11 procent. Zvláštního zájmu pro Evropu, jak ekonomických a ekologických důvodů je při provádění této evropské směrnice, použití vysokého potenciálu vodní energie prostřednictvím nových rozvoje a revitalizace stávající malé vodní elektrárny. 70 procent současných vodních elektráren v Evropě více než 40 let.

zahlen_fakten_europa

Malé vodní elektrárny v Evropě v číslech

Podle studie Esha (European malé vodní Association) v roce 2004 byly v té době v EU-15 na přibližně 14.000 malé vodní elektrárny s celkovou kapacitou 10.000 MW provozu. Poskytují roční produkcí kolem 40.000 GWh. V nových členských státech (EU-10), je přibližně 2800 malých-rozsahu vodní elektrárny s celkovou kapacitou 820 MW a průměrné roční produkce 2.300 GWh. V kandidátských zemích (CC), tam je asi 400 rostlin s celkovou kapacitou 600 MW a průměrné roční produkce 1.400 GWh. Průměrná výkonnost každého zařízení se nachází v EU 15 na 0,3 MW, v nových členských státech na 0,3 MW a v kandidátských zemích ve výši 1,6 MW. Podle údajů Eurostatu za rok 2002 byl v Itálii s 21 procent největší podíl malých hydro-celkový instalovaný výkon EU-25, následované Francií s 17 procenty a Španělsko s 16 procenty. Z nových členských států, Polska a Česká republika vede s 2 procenta z celkového počtu v EU-25 malých vodních elektráren.

zahlen_fakten_wirtschaftfak
 

Vodní představuje zhruba 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě a připadá na ně 19 procent z celkové výroby elektřiny v Evropě. Podíl malých vodních elektráren do výroby elektřiny v Evropě je asi 3 procenta, a stále má velký potenciál, a to jak prostřednictvím nových rozvoje a prostřednictvím revitalizace.

 

Podle EU RES-Export plánu 2002, přijal Evropský hospodářský zapisovatelných potenciál přibližně 250 TWh za rok, což představuje kapacitou 55 GW. Další část ze 450 TWh za rok, nebo s kapacitou 100 GW v současné době zdá být technicky, ale ne ekonomicky proveditelné.

Hospodářský faktor malé vodní elektrárny v Evropě

 

Evropa má vedoucí pozici v oblasti vodní techniky. Významným důvodem nadřazenosti Evropy je silný vnitřní trh. Evropské společnosti mají připraveno mnoho technický vývoj v této oblasti a způsob, jakým v posledních letech dominují na mezinárodním trhu. Podle odhadu Esha tedy práce v EU-15 o 10.000 lidí přímo či nepřímo v oblasti malých vodních elektráren. Předpovědi EREC (Evropská rada pro obnovitelné energie) se domnívají, že evropská politika zaměstnanosti v malé vodní sektor v blízké budoucnosti na 15,000 k 28.000 pracovníků může.