V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

ERÚ nedá většině OZE peníze z 42 mld. podpory

Noviny: ERÚ nedá většině obnovitelných zdrojů peníze z 42 mld. podpory 

20. 11. 2015 6:38
Většina obnovitelných zdrojů nemá podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nárok na peníze z 42 miliard korun na dotované výkupní ceny energie. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) to vyplývá z cenového rozhodnutí, které úřad schválil ve čtvrtek. Týká se solárních elektráren, některých plynových tepláren či zdrojů na biomasu. Dotčené zdroje dosud neschválila Evropská komise, a šéfka ERÚ Alena Vitásková chce od státu záruku, že nebude za vypsání podpory stíhána

Zastavení podpory se podle deníku týká zdrojů, které dotace již několik let dostávaly. Podle Vitáskové, která již čelí obvinění kvůli nezrušení podezřelých licencí solárních elektráren a jmenování bývalé státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ, ale může být veřejná podpora poskytnuta jen zdrojům s notifikací Evropské komise. Notifikaci si vyžádalo samo Česko, píší HN.

ERÚ je však podle HN ochoten rozhodnutí o zastavení podpory změnit, pokud vláda vezme zodpovědnost za vypsání podpory na sebe, nebo dosáhne pokroku ve vyjednávání notifikací pro zdroje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu již dříve označilo postup ERÚ v otázce podpory za nezákonný. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že problémy s notifikací existovaly již loni i předloni, a ERÚ přitom podporu vypisoval. Evropská komise je podle ministerstva o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by měla být dokončena na jaře 2016.

Ministerstvo a ERÚ se dostávají do sporů dlouhodobě. ERÚ například kritizoval novelu energetického zákona. Úřad varoval, že ministerstvo nevyčíslilo její dopady. Mládek naopak ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší. ERÚ má výhrady rovněž ke vzniku Rady ERÚ, která by měla do budoucna úřad řídit. Vitásková uvedla, že se úřad může politizovat.

Vitáskovou také podle Mladé fronty Dnes vyzval náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, aby urychleně sebe a své místopředsedy zařadila pod služební zákon. Pokud by to udělala, musela by ale funkci kvůli svému trestnímu stíhání opustit. Vitásková tvrdí, že se pokynům superúředníka Postráneckého nepodřídí.