V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Ekonom: Spekulanti s fotovoltaikou odpadávají, setřásla je dubnová novela....

Ekonom: Spekulanti s fotovoltaikou odpadávají, setřásla je dubnová novela

 
Z celkem 5000 megawattů rezervovaného výkonu v přenosové soustavě pro sluneční elektrárny se každý měsíc odepíše více než desetina.
reklama
<!-- StartKód: ad2.bbmedia.cz 3.1 Ihned NESTANDARD(2069) / Energetika(3) / full banner dolni(5) / PRčlánek(7) -->

<!-- KonecKód: ad2.bbmedia.cz 3.1 -->

fotovoltaika
Solární energetika

Kvůli novele vyhlášky o přísnějších podmínkách připojení k elektrizační soustavě se spekulanti postupně vzdávají zablokovaných kapacit připojení do elektrizační soustavy, které si předem rezervovali. Celkem mají podnikavci s fotovoltaikou zablokováno přes pět tisíc megawattů, což je výkon pěti bloků Jaderné elektrárny Temelín. Zatím dodávají sluneční elektrárny do sítě 512 megawattů.

„Novela začala platit v dubnu a nyní mohu říct, že každý měsíc odpadá přes šest set megawattů rezervovaného výkonu. Do konce června, kdy musí investoři potvrdit zájem stavět elektrárnu, bychom mohli odepsat až dva tisíc megawattů,“ uvedl pro týdeník Ekonom místopředseda Energetického regulačního úřadu a ředitel sekce regulace Blahoslav Němeček.

Další spekulanti odpadnou na podzim. I když podle novely uzavřou do prázdnin nové smlouvy o připojení do sítě či smlouvy o smlouvě budoucí a zaplatí zálohu, těžko rychle seženou půjčku nebo solventního kupce. Pokud se jim nepodaří uvést do provozu elektrárnu do konce roku, už pro ně přestanou platit výhodné výkupní ceny. Dosud dostávají za jeden megawatt 12 tisíc korun, od ledna 2011 odhadují odborníci, že výkupní ceny klesnou o 35 procent.

„Je otázka, co se podaří spekulantům prodat movitým investorům. Ani banky už nebudou ochotny půjčovat, protože se budou bát, že investor spadne s připojením do příštího roku, do cenové úrovně, která bude výrazně nižší. Po létě odpadne hodně projektů,“ odhaduje ve čtvrtečním vydání týdeníku Ekonom Němeček.

Předseda představenstva E.ON Distribuce Josef Havel spoléhá i na to, že letošní výstavbu slunečních elektráren zbrzdí nedostatek montážních kapacit i komponentů pro fotovoltaiku. V Německu se totiž významně mění podmínky výkupu od 1. července, takže firmy i materiál míří hlavně tam. Kdyby se navíc vyplnily spekulace, že naši sousedé prodlouží termín do konce roku, budou čeští podnikavci hůře realizovat své sluneční záměry.

A ty jsou velkolepé.V plánu jsou totiž výstavby obřích parků. V současné době je v provozu elektrárna s maximálním výkonem kolem deseti megawattů, ale příslib o připojení mají elektrárny s 30 megawatty. Ty by Česko dotáhly mezi evropské rekordmany. Jen Španělko má větší zdroj – padesátimegawattovou sluneční elektrárnu.

Třicítky se mají stavět u Mělníka a dvě u Českých Budějovic. Asi není náhodou, že jeden z těchto projektů kupuje ČEZ Obnovitelné zdroje, který v současné době drží prvenství v součtu instalovaných výkonů jednotlivých fotovoltaických elektráren.