Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
politická situace, kdy máme „dočasnou“ vládu v demisi, nejistoty a personální pohyby ve státní správě jakoby umrtvovaly i nutné kroky v energetice. Zhodnocení stavu naplňování úkolů státní energetické koncepce, které v lednu provedly nevládní organizace a které zmiňujeme v úvodním článku newsletteru, ale ukázalo, že se tak stalo již daleko dříve. Zatímco energetika v Evropě i ve světě prochází zásadními proměnami, které jsou mnohem rychlejší, než jsme si mnozí ochotni připustit, smrskla se debata o české energetické budoucnosti převážně jen na způsob a formu, jak postavit nové atomové reaktory, případně jak se ubránit novým evropským požadavkům.
Přitom potřebujeme co nejrychleji vyřešit, jak tržně konformně znovu nastartovat stavbu zdrojů, které využívají energii větru, slunce, vody i biomasy a které dnes prakticky stagnují. Jestliže vloni šlo zjednodušit povolovací řízení speciálně jen pro nové jaderné zdroje, potřebujeme totéž udělat pro ty obnovitelné. Není vůbec normální, že povolení dejme tomu větrné elektrárny trvá přinejmenším čtyři roky, ale spíše více. Nemluvě pak o politickém blokování těchto staveb v několika krajích.
Je čas přestat mluvit o chytrých sítích a začít jejich prvky rychle dostávat do praxe. Mezi ně patří i akumulace pomocí bateriových systémů, kde také potřebujeme zvítězit nad byrokraty a upravit energetický zákon, abychom mohli využít výhod, které nabízejí pro regulaci sítě. Hodně nám pak schází skutečně pokrokový scénář státní energetické koncepce, protože na ten v důsledku způsobu přípravy té minulé, nezbylo místo. Třeba nám v našem úsilí pomůže i zaměření rozpočtu Evropské unie v dalším období, o čemž se také dočtete.
Tak ať se Vám obsah zpravodaje líbí.
Edvard Sequens, Calla
|