Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
poslední měsíc se nesl ve jménu vyjednávání o nastavení příštího rozpočtového rámce Evropské unie, který bude hrát zásadní roli při dekarbonizaci ekonomik členských států. Zatímco zvláštní summit hlav států nedospěl k závěru ohledně celkové výše nového evropského rozpočtu, již jsou známy některé nové finanční nástroje, které by měly státům v jejich snižování emisí napomoci.
Nejdůležitějším z nich bude Mechanismus pro spravedlivou transformaci, který má pomoci regionům s vysokými emisemi, například těm, kde se těží uhlí, přeorientovat se na nová odvětví. Peníze půjdou pouze na projekty, které prokazatelně povedou ke snížení emisí, čili jakékoliv fosilní projekty nebudou podpořeny. Česká republika i další členské státy nyní musí takovýto seznam projektů připravit.
Nejde navíc pouze o výši finančních prostředků, ale také o to, jak je budou členské státy schopny čerpat. Například Česká republika nebyla v současně probíhajícím rozpočtovém období schopna efektivně využít prostředků z evropských fondů na přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku a nakonec vyčerpá méně než polovinu alokované částky. V příštím období je proto nutné zlepšit čerpání a investice zejména do energetické účinnosti a rozvoje obnovitelných zdrojů. Podle Národního energeticko-klimatického plánu odeslaného nedávno do Bruselu to ovšem na výrazné zlepšení nevypadá.
Více o vládních klimatických plánech na příštích deset let, novém transformačním fondu i dalších novinkách ze světa udržitelné i té ostatní energetiky se dozvíte v aktuálním čísle newsletteru.
Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku
|