Surovinová politika zůstává v šuplíku
Horko srpnových dní muselo být obzvláště nepříjemné pro obyvatele obcí ohrožených těžbou hnědého uhlí, zlata nebo uranu. Kroměextrémního počasí jim nemile zatopila i dočasná Rusnokova vláda, která si týden po fiasku v parlamentu usmyslela, že schválí hlavní cíle surovinové politiky. Na program vlády v demisi ji dal ministr průmyslu Cienciala, který zřejmě přeslechl Rusnokův slib „nedělat zásadní rozhodnutí ve věcech, které snesou odkladu“.
Čtěte dál
|
|
Namísto čistých zdrojů budeme platit spalování uhlí a odpadků
Pokud i Senátoři na svém jednání 12. září v nastolené hysterii vůči obnovitelným zdrojům energie odsouhlasí
novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou přijala Poslanecká sněmovna před svým rozpuštěním, přijde Česká republika o jeden z klíčových nástrojůpodporující potřebnou proměnu české energetiky směrem k čistější, soběstačnější a energeticky bezpečnější podobě. Investoři do nových větrných nebo slunečních elektráren na střechách či zemědělských bioplynových stanic přijdou o veškerou podporu. Naopak spotřebitelé elektřiny budou nadále platit uhelné elektrárny v případě společné výroby elektřiny a tepla a podporovat spalování komunálních odpadů.
Čtěte dál
|
|
Nová zelená úsporám pomůže několika tísícům majitelůrodinných domů, na víc rozpočet nestačí
Ministerstvo životního prostředí spustilo 12. srpna první výzvu programu Nová zelená úsporám, jehož cílem je podpora investic do opatření ke snížení spotřeby energie k vytápění budov. V rámci první výzvy, která je určena výhradně pro majitele rodinných domků, bude na podporách rozdělena 1 miliarda korun. Dva týdny po otevření výzvy byly evidoványžádosti za 450 milionů korun.
Čtěte dál
|
|
Kdo bude ručit?
Evropská komise v polovině prázdnin spustila
veřejnou konzultaci k připravovanému celoevropskému řešení pojištění a náhrady škody způsobené havárií jaderných elektráren (odpovědnosti za jaderné škody). Jsoužádány i vaše názory až do 22. října. Právně je tato problematika v Evropě roztříštěná, platí dvě základní mezinárodní úmluvy– Pařížská a Vídeňská i jejich dodatky, ale nejsou v některých státech, včetně České republiky splněny. A žádná nezajišťuje, že by se oběti případné jaderné havárie dočkali spravedlivého odškodnění.
Čtěte dál
|
|
Uhlí není dobrou investicí, banky ukončí jeho financování
Dvě velké mezinárodní finanční instituce, Evropská investiční banka a Světová banka, oznámily v červenci svůj ústup od investic do uhelné energetiky. Bankéři dali jasně najevo, že důvěra v rozvoj sektoru klesá a klimatická změna, způsobená i spalováním uhlí, ohrožuje stabilitu světové ekonomiky a návratnost investic. Veřejně vlastněné finanční instituce, mezi které obě banky patří, nastavují trendy pro celý investiční sektor.
Čtěte dál
|
|
Klimatický panel: za klimatickými změnami hledejme hlavně naši civilizaci
S velkým očekáváním zveřejní Mezivládní panel pro změnu klimatu
(IPCC)na konci září první část Páté hodnotící zprávy. Co se za Panelem skrývá a co můžeme od nové Zprávy očekávat?
Čtěte dál
|
POZOR, SOUTĚŽ MOŽNÁ I PRO VÁS
Výzva pro inženýry, vynálezce, designéry, kutily, studenty a další, kdo chtějí přispět k něčemu užitečnému: navrhněte přenosnou vodní pumpu pro indické farmáře, která bude fungovat na energii z obnovitelných zdrojů a stane se alternativou k drahým a ekologicky problematickým pumpám na naftu. Soutěž o nejlepší nápad vyhlašuje Greenpeace, trvá do 15. listopadu a výherce získá odměnu až 30 000 EUR. Další informace a podmínky soutěže najdete zde. |
www.chytraenergie.info :: Chytrá energie na Facebooku |